کوچینگ سازمانی چیست

کوچینگ چیست ؟ (تعریف Coaching)

در پاسخ به سوال کوچینگ چیست میتوان به زبان ساده گفت : کوچینگ، مربی‌گری افراد برای تغییر و تحول شخصی است. سازمان‌ها از کوچینگ برای توانمندسازی مدیران و نیروهای کلیدی خود استفاده می‌کنند و افراد به صورت منفرد نیز برای محقق کردن اهداف خود یا برطرف کردن موانعی که در زندگی‌شان دارند از کوچینگ کمک می‌گیرند. روانشناسان و مشاوران نیز با فراگیری مهارت‌های کوچینگ از این روش برای حل مسایل مراجعین خود بهره می‌برند. کوچینگ به نوعی روش جدیدی در مشاوره است که بر مبنای اصول ذیل پایه‌گذاری شده است:

هر شخصی راهکاری منحصربه‌فرد برای حل مسایل دارد.
موانع ما برای رسیدن به اهداف‌مان بیرون از ما نیستند و مهم‌ترین مانع در ذهن ما قرار دارد. (بازی درون)
چهارچوب ارزشی (خوب و بدها) از طرف کوچ به مراجع تحمیل نمی‌شود. هر مراجع چهارچوب ارزشی خود را دارد.
مراجعین کوچینگ نباید نیازمند فرآیند روان‌درمانی باشند. مراجع کوچینگ مانند کسی که به باشگاه بدنسازی می‌رود می‌بایست آماده تمرین و اقدام برای رسیدن به هدف خود باشد.

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)، معنی کوچینگ را به این شکل مطراح می‌کند: کوچینگ به معنای یک مشارکت حرفه‌ای میان کوچ با یک نفر یا یک تیم است. در این مشارکت کوچ از مراجع و تیم خود حمایت می‌کند تا به نتایجی دست‌یابند که در ابتدا خارج از تصور مراجع و تیم بوده است. این نتایج تماما بر اساس اهدافی است که مراجع یا تیم مطرح می‌کنند.

فرآیند کوچینگ(coaching) چه شکلی است؟
ظاهر کوچینگ شبیه به جلسات مشاوره است. تفاوت‌هایی که کوچینگ نسبت به مشاوره و جلسات با روانشناس دارد در این است که در فرآیند کوچینگ، هدف شناسایی دنیای ذهنی مراجع است. موانع اصلی ما برای اقدام و دستیابی به اهداف‌مان درون ذهن خودمان است نه بیرون از ما. کوچ با گوش شنوا، سوال‌های قدرتمند و بازخورد دادن، دنیای ذهنی مرجع را کندوکاو می‌کند. پس از بررسی گفتگوی ذهنی مراجع، متناسب با ارزش‌ها و شرایط فعلی او، اقدامات و تمریناتی با مشارکت مراجع طراحی می‌شود و کوچ آن‌ها را پیگیری می‌کند. کوچ از توصیه‌ها و نسخه‌های از قبل پیچیده شده برای مراجع خود استفاده نمی‌کند زیرا با توجه به تفاوت‌هایی که در افراد وجود دارد، استفاده از راهکارهای از پیش طراحی شده، بی فایده است. می‌بایست خواسته مراجع، ارزش‌ها، شرایط فعلی و موانع درونی و بیرونی مراجع به دقت بررسی شود و متناسب با آن اقدامات و تمرین‌ها طراحی شوند.

معرفی یکی از مدل‌های کوچینگ (coaching)
برای پاسخ بهتر به سوال کوچینگ چیست به بررسی یک مدل در بحث کوچینگ میپردازیم . یکی از مدل‌های قدیمی و معروف که کوچ‌ها از آن استفاده می‌کنند، مدل GROW است. این مدل چهار گام دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم:

کوجینگ چیست - مدل grow

گام اول: هدف‌گذاری

هر کدام‌ از ماها برای دلیلی به کوچ مراجعه می‌کنیم. اولین گام این است که واقعا دنبال چی هستیم؟ آیا هدفی که در ذهن‌مان هست شفاف است یا مبهم؟ آیا واقعا این هدف ماست یا از طرف بقیه، خانواده و جامعه به ما تحمیل شده؟ آیا این هدف با ارزش‌هایمان همراستاست یا در تضاد است؟

گام دوم: وضعیت موجود

در این مرحله، کوچ کمک می‌کند تا مراجع، ارزیابی از شرایط فعلی‌اش داشته باشد. در شرایط فعلی در مقابل این مسأله، چه احساسی دارد؟ چه کمبودی دارد؟ چه مزیت‌هایی دارد؟ چه تجربیات موفقی در گذشته داشته؟ چه باورها و ارزش‌هایی دارد؟ و …

گام سوم: شناسایی موانع و راهکارها

مرحله سوم با بررسی موانع شروع می‌شود. چه چیزی مانع شده تا نتوانیم به سمت هدفمان حرکت کنیم؟ چه چیزی برای رسیدن به هدف نیاز داریم؟ بعد از اینکه موانع را شناسایی کردیم نیاز است تا مراجع خلاقیت خود را روشن کند و راهکارها تولید شوند. کوچ مطمئن می‌شود که کدام راهکار در شرایط فعلی برای مراجع جواب خواهد داد.

گام چهارم: اقدام

در گام آخر برای راهکار برگزیده، برنامه‌ی عملیاتی تدوین می شود. اولین گامی که می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ چه چیزی ممکن است مانع انجام دادن این اقدام شود؟ چگونه می‌توان اطمینان حاصل کرد که این اقدام انجام می‌شود؟ کوچ چه کمکی می‌تواند کند تا این اقدام، انجام شود؟ کوچ چگونه این تمرین و اقدام را پیگیری کند؟ و …

سوالاتی که در هر گام مطرح شد تنها برای این بود که نشان دهیم چه مسایلی بررسی می‌شود وگرنه هر کوچ متناسب با مراجع و مسأله‌اش سوالات خود را طراحی می‌کند. همچنین انتخاب مدل به اختیار کوچ است و معرفی این مدل تنها برای آشنایی بیشتر شما با کوچینگ بوده است.

چرا از کوچینگ استفاده کنیم؟ (Coaching چه کمکی به من می‌کند؟ )
در میان روش‌هایی که بتواند موانع ذهنی ما را شناسایی کند، تنها کوچینگ و روانشناسی، جوابگو خواهد بود. هیچ کدام از روش‌هایی که بعضا امتحان می‌کنیم مانند مطالعه کتاب‌ها، شرکت در دوره‌ها و کارگاه‌ها به ما کمکی در خودشناسی و بررسی موانع ذهنی و تشخیص باورهای مانع نمی‌کند. تفاوت کوچینگ با روانشناسی علاوه بر سبک مشاوره، در این است که کوچینگ برای افراد سالمی است که می‌خواهند خود را ارتقا دهند، از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند و مسایل و چالش‌های زندگی و کاری خود را حل کنند. همچنین کوچینگ نتیجه‌گراست. به این معنی که موفقیت فرآیند کوچینگ وابسته به این است که آیا هدف مراجع محقق شد یا خیر. با این حال مسئولیت انجام دادن تمرین‌ها و اقدامات با مراجع است.

از طرفی هزینه جلسات کوچینگ نسب به جلسات مشاوره روانشناسی انفرادی می‌تواند به صرفه‌تر باشد. درصورتی که از جلسات تلفنی کوچینگ استفاده کنید، هزینه جلسات کمتر خواهد بود. همچنین خرید پکیج جلسات کوچینگ نیز تخفیف خواهد داشت. در نهایت شما می‌توانید با هزینه بسیار به صرفه و حضوری از کوچینگ گروهی استفاده کنید. (برای مشاوره رایگان در خصوص انتخاب کوچ برای خودتون میتونید با ما از طریق سیستم پشتیبانی سایت در ارتباط باشید)

تفاوت کوچینگ با روانشناسی علاوه بر سبک مشاوره، در این است که کوچینگ برای افراد سالمی است که می‌خواهند خود را ارتقا دهند، از حداکثر ظرفیت خود استفاده کنند و مسایل و چالش‌های زندگی و کاری خود را حل کنند.

تعریف کوچینگ (۹ تعریف از متخصصین)
(روانشناسی) کوچینگ برای بهبود عملکرد، آرامش، تندرستی و شاد زیستن فرد در زندگی شخصی و کاری است.

جامعه روانشناسی بریتانیا – گروه تخصصی کوچ‌های روانشناس
کوچینگ به معنای آزاد کردن ظرفیت افراد است تا بتوانند به بیشترین میزان عملکرد خود برسند. کوچینگ کمک می‌کند تا مراجعین عمیقا یاد بگیرند تا اینکه صرفا اطلاعات جمع‌آوری کنند.

سِر جان وایتمور (SIR JOHN WHITMORE)- نویسنده کتاب کوچینگ برای (بهبود) عملکرد
کوچینگ به معنای یک مشارکت حرفه‌ای میان کوچ با یک نفر یا یک تیم است. در این مشارکت کوچ از مراجع و تیم خود حمایت می‌کند تا به نتایجی دست ‌یابند که در ابتدا خارج از تصور مراجع و تیم بوده است. این نتایج تماما بر اساس اهدافی است که مراجع یا تیم مطرح می‌کنند.

فدراسیون بین المللی کوچینگ (ICF)
کوچینگ به معنای هنر توسعه افراد، تسهیل کردن بهبود عملکرد و تأثیرگذاری بر یادگیری آنان است.

مایلز دانی (MYLES DOWNEY) – مؤسس مدرسه کوچینگ
کوچینک درباره‌ی بهبود فوری عملکرد و مهار‌ت‌های افراد است. کوچینگ در قالب یک برنامه تربیتی خصوصی با دستورالعملی مشخص کار می‌کند.

اریک پارسلو (ERIC PARSLOE) - مدیر دانشکده کوچینگ و منتورینگ آکسفورد
کوچینگ درباره ارتقای مهارت‌های افراد و توسعه دانشی آن‌هاست. با استفاده از کوچینگ عملکرد کاری افراد بهبود می‌یابد و کمک می‌کند تا اهداف سازمانی تحقق یابد. کوچینگ می‌تواند موجب افزایش عملکرد و بهبود چشم‌گیری در فضای کاری شود، با این حال بر روی زندگی خصوصی افراد نیز تأثیرگذار است.

موسسه پرسنل و توسعه (CHARTERED INSTITUTE OF PERSONNEL AND DEVELOPMENT (CIPD))
کوچ با بهره‌گیری از مهارت‌ها و ابزارهای روانشناسی در ارتباطی یک به یک، به مراجع خود کمک می‌کند تا به مدیر و رهبر سازمانی مؤثرتر تبدیل شود. از کوچینگ برای حل مسایلِ روزِ کاری استفاده می‌شود تا مراجع را توانمند کند از راهکارهایی که خودش کشف کرده و در جعبه ابزارش وجود دارد، استفاده کند. (تمرکز بر کوچینگ کسب و کار و کوچینگ سازمانی)

بروس پلتیر (BRUCE PELTIER) - استاد روانشناسی دانشگاه پسیفیک (اقیانوس آرام)
کوچینگ یک مشارکت و همراهی قدرتمند است که به منظور افزایش آگاهی، بهبود سطح یادگیری، اثرگذاری و رضایت درونی افراد در کل زندگی شان، طراحی شده است.

لارا ویتورث (LAURA WHITWORTH) – نویسنده کتاب CO-ACTIVE COACHING
1
2
3
4
5
6
7
8
8
کوچینگ برای کیست
شاید بعضی از مردم در مواجهه با کوچینگ بگویند که موضوع خاصی در زندگی‌ام نیست که نیاز به کوچینگ داشته باشم و همه چی خوبه. لزوما نباید چیزی به درمان و اقدام فوری نیاز داشته باشد که به کوچ مراجعه کنیم. کوچینگ پلی‌ است که فاصله بین وضعیت فعلی با وضعیت مطلوب‌مان را پر می‌کند. کوچینگ هم می‌تواند تغییرات بزرگی در زندگی‌مان ایجاد کند و هم می‌تواند سقلمه‌ای باشد که به خودمان بیاییم و از حصاری که برای خودمان ساختیم آزاد شویم.

کوچینگ این فرصت را برای شما به وجود می‌آورد که به خودشناسی برسید، متوجه شود چه چیزی برای‌تان مهم است و به کجا می‌خواهید بروید، برای آن نقشه بکشید و اقدام کنید. کوچینگ با اقدام همراه است!


کوچ کیست
برای یافتن کوچ مناسب باید کمی وقت بگذارید و تحقیق کنید. اولین نکته در یافتن کوچ حرفه‌ای بررسی این موضوع است که کوچ شما چه دوره‌ی آموزشی گذرانده است. به نوعی این کار نشان می دهد که چه مرجعی صلاحیت کوچینگ فرد مورد نظر را تأیید کرده است. دومین موضوع میزان رضایت طرفین از کار کردن بر موضوع مراجع است. برای حل این مسأله عموما کوچ ها جلسه آزمایشی ارائه می دهند که همین موارد بررسی می‌شود. در انتها برای برقراری ارتباطی حرفه‌ای و شفاف با کوچ، قرارداد کوچینگ امضا کنید.

 

http://holdenawrm04938.blogzet.com/-10770519
http://martinkevl81581.suomiblog.com/-11288759
http://spencerqkex37159.blogdigy.com/-10358475
http://beckettmeuk71471.tribunablog.com/-10325563 
http://cristianmcti70360.mybjjblog.com/-10985374
http://cruzriyo92592.shotblogs.com/-10089797
http://arthurmprr20516.tblogz.com/-10858793
http://connerrawp75332.canariblogs.com/-11856092
http://sergiostrr27272.uzblog.net/-10922138
http://lanetjzp93693.isblog.net/-13477486
http://rafaelxqjd59481.blogdon.net/-12814948
http://emiliosjzp93693.alltdesign.com/-16475848
http://zionphyp93703.blogkoo.com/-15403841
http://miloypgw25926.amoblog.com/-17831421
http://rowanmidy49372.total-blog.com/-21201866

[ بازدید : 1 ]

[ شنبه 29 شهريور 1399 ] 15:04 ] [ سینا میزاری ]

[ ]

وسواس فکری چیست

آنچه در ادامه مطالعه می کنید:
افراد دارای وسواس فکری چگونه فکر می کنند؟
افراد دارای وسواس فکری چه ویژگی هایی دارند؟
علائم و نشانه ها
نیاز به دقت در رفتارهای وسواس گونه
عوامل خطر
چگونه بر وسواس فکری چیره شویم؟
روان درمانی
سوالات متداول
وسواس فکری، افکار ناخواسته و تصویرهای ذهنی تکراری است که برای شخص غیر قابل قبول و یا نفرت انگیزند. در واقع وسواس یا اختلال وسواس فکری یک اختلال روانی مزمن است که در آن فرد مبتلا، افکار وسواسی غیر قابل کنترلی پیدا می کند و مجبور به تکرار بیش از حد برخی رفتارها می شود.

وسواس فکری از جمله ناگوارترین و دردناک ترین مشکل های روانشاختی بوده و از لحاظ فکری بسیار فرساینده می باشند. گاهی این وسواس فکری شامل آسیب به دیگران می شود. مثلاً فرد چاقویی به دست دارد و در ذهنش این طور فکر می کند که اگر چاقو به گردن همسرش بخورد، چه خواهد شد. البته این کار را نمی کند ولی همین نحوه تفکرش باعث آزار او می شود.

وسواس

افراد دارای وسواس فکری چگونه فکر می کنند؟
مبارزه علیه وسواس فکری یک نبرد تنها و خصوصی است. 3 موضوع اصلی وسواس فکری شامل افکار پرخاشگرانه غیر قابل پذیرش، جنسی و یا کفر آمیز است. بیمار، از این تصویرهای ذهنی یا افکار ناخواسته مشمئز کننده و ظاهراً غیر قابل توضیح رنج می برد. اصطلاح وسواس فکری برخی اوقات به منظور دربرگیری افکار مکرری که ذهن را به خود مشغول می دارد مورد استفاده قرار می گیرد. افرادی که از وسواس فکری رنج می برند، به این امر واقفند که این افکار از تراوش های ذهن خودشان می باشد.

در نتیجه این خصوصیت ها و ترکیب آنها با ویژگی های ناخوشایند مضمون وسواس فکری، فرد را عموما در برابر وسواس فکری مقاوم نشان می دهد. بیمار سعی می کند با تمامی افکار مزاحم مقابله کند، آنها را سرکوب کند، به چالش بکشد، فروبنشاند، رد کند یا مسدود کند. وسواس فکری می تواند احساس خجالت، تنفر، ترس، تردید و بی اعتمادی نسبت به خود را به بار آورد. بیماران دارای وسواس فکری تمایل دارند. دیدگاه واخلاق خودشان را زیر سوال ببرند و ممکن است کم کم احساس ناامنی، شرور بودن، غیرطبیعی بودن و یا قرار گرفتن در مرز جنون کنند.

تجربه روانشناسان
تجربه رواشناسان نشان داده است که افکار افراد دارای وسواس فکری چنان شرم آور و ناراحت کننده است. که افراد ترجیح می دهند آن ها را پنهان کنند و از داشتن چنین ایده های مشمئز کننده و نامطلوبی احساس گناه می کنند. طبق مطالعات روانشناسی تعابیر غلطی که عمدتا از افکار وسواسی سرچشمه می گیرند این گونه خلاصه می شوند: افکار وسواسی وحشتناک بدین معناست که من آدم بد، دیوانه، خطرناک و یا هر سه اینها می باشم.

افراد دارای وسواس فکری چه ویژگی هایی دارند؟
اکثراً وسواس فکری مخفی نگه داشته می شود. براساس تجربه مشاوره وسواس روانشناسان در زمینه وسواس فکری برخی بیماران جملاتی مثل این یک راز کوچک پلید من می باشد، استفاده می کنند. بیمار دیگری پس از درمان موفقیت آمیز خود گفت: تعداد راز های من مقیاسی برای بیماریم بود. پس از شروع به درمان، افراد تمایل به این باور داشتند. که تجربه های وسواس فکری شان فقط مختص خودشان است و این باور، با مخفی نگه داشتن این تجربه ها پایدار می ماند.

روانشناسان می گویند این امر موجب می شود که آن ها احساس کنند که فردی غیر عادی و یا استثنایی هستند. در نظر گرفتن این موضوع برای اکثر افرادی که به طور جدی مبتلا به وسواس فکری هستند. از استانداردهای بالای اخلاقی و مذهبی برخوردارند، این تفکرات به شدت رنج آورتر است. منجر به تردید و بی اعتمادی نسبت به خود، احساس تحقیر و تشویش در مورد شخصیت واقعی این افراد می شود. افراد دارای وسواس فکری می ترسند که تجربه های وسواس فکری آنها نشان دهد که آنها باطنی مخفی در درون شخصیت به ظاهر شریف خود داشته و در باطن آنها افکار و ایده های مرموزی وجود دارد که خطرناک، پست، مخرب، گناه آلود است.

علائم و نشانه ها
افراد مبتلا به وسواس ممکن است علائم وسواس فکری، رفتار های اجباری و یا هر دو را داشته باشند. وجود این علائم می تواند تمام جنبه های زندگی بیمار از جمله کار، روابط اجتماعی و روابط شخصی را مختل کند. در حقیقت وسواس فکری، افکار ناخواسته ای است که باعث اضطراب می شود. با اینکه علائم و عادات وسواسی در افراد مبتلا به وسواس فکری متفاوت است. ولی به طور کلی وسواس های متداول عبارتند از:

ترس از میکروب و الودگی
توجه بیش از حد به ممنوعیت های در مورد جنسیت، مذهب و غیره
پرخاشگری و گاهی خود آزاری
حساس بودن به تقارن اجسام و یا نظم کامل آنها
چیدن و مرتب کردن بیش از حد اشیا
تمیز کردن بیش از حد
عدم کنترل رفتار و اعمال خود
شخص وسواسی حتی زمانی هم که رفتار های وسواسی خود را انجام می دهد , باز هم رضایت کامل ندارد و فقط آرامشی جزئی و موقت دارد.
اعتقاد به خرافات
برخی از افراد مبتلا به اختلالات وسواس، تیک دارند. تیک ها واکنش های ناگهانی، حرکات کوتاه و تکراری مانند پلک زدن، حرکات چشم، حرکات صورت، حرکات سریع شانه، سر و غیره. برخی از تیک ها هم صوتی هستند. مانند صاف کردن بیش از حد گلو، خرناس، خرخر و در آوردن صداهای خاص.

نیاز به دقت در رفتارهای وسواس گونه
علائم اختلالات وسواسی عمدتا در بزرگسالان دیده می شود. حال آنکه این مشکلات در کودکان هم می تواند بروز کند. بنابراین والدین و معلمان باید با دقت رفتار کودکان را بررسی کنند تا در صورت بروز اختلال وسواس به درمان بپردازند. اگر احساس می کنید هر کدام از علائم گفته شده را دارید، با پزشک یا روانشناسان مشورت کنید. چون اگر این اختلالات درمان نشود، روی جنبه های مختلف زندگی شما تاثیر بسیار سوئی خواهد داشت. در صورتی که فکر می کنید خود یا دوستانتان دارای نشانه های وسواس فکری هستید، می توانید از طریق مشاوره تلفنی و یا مشاوره حضوری که در زیر آمده است، با مشاوران روانشناسی و خانواده ما تماس بگیرید.

تجربه روانشناسان در مورد انواع وسواس فکری
تجربه مشاروان روانشناسی نشان می دهد که بسیاری از بیماران دارای وسواس فکری به شدت می ترسند از اینکه روزی کنترل خود را از دست بدهند و دست به اعمال زشت و منزجر کننده بزنند. به نظر می رسد که اضطراب بیشترین اثر را در مزاحمت های فکری دارد. و ملالت بیشترین اثر را در طولانی تر کردن این مزاحمت ها دارد.

عوامل خطر
همانطور که گفته شد، وسواس یک اختلال شایع در بزرگسالان، نوجوانان و کودکان در سراسر دنیا است. آمارها نشان می دهد در کل دنیا به طور میانگین زنان مبتلا وسواس فکری بعد از سن 19سالگی تعدادشان بیشتر است. حال آنکه در مورد مردان بیشترین مبتلایان به وسواس فکری در محدوده سنی بعد از 35 سال قرار دارند. عوامل بروز وسواس فکری هنوز کاملا مشخص نیست ولی برخی از موارد، درصد ریسک ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

عوامل موثر در افزایش خطر بروز وسواس فکری
ژنتیک: آزمایشات نشان داده است که فاکتورهای ژنتیکی هم در ابتلا به این بیماری موثرند. اگر این اختلال در فامیل درجه یک شما وجود داشته باشد، احتمال بروز این اختلال در شما نیز بیشتر است.
ساختار و کارکرد مغز: مطالعاتی در این زمینه انجام شده است و شواهدی نیز مبنی بر وجود ارتباطاتی بین ساختار و کارکرد مغز و ابتلا به اختلال وسواس وجود دارد ولی هنوز نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه کاملا احساس می شود.
محیطی که فرد در آن پرورش پیدا کرده است و افراد خانواده نیز در بروز و یا عدم بروز این اختلالات موثرند.
افرادی که در دوران کودکی مورد سوء استفاده جسمی و روحی و یا آسیب های دیگر قرار می گیرند، بسیار بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به وسواس فکری هستند.
چگونه بر وسواس فکری چیره شویم؟
طبق یافته های روانشناسی، افکار وسواسی به حد باور نکردنی از طریق عوامل خارجی آغاز می شوند. توانایی شخص برای کنار گذاشتن وسواس خود با شدت و قدرت پریشانی مزاحمت ها ارتباط دارد و درماندگی حاصل از وسواس های فکری تحت تاثیر وضعیت عاطفی شخص است. در نتیجه برای پیشرفت در بهبود وضعیت عاطفی بیمار باید از درماندگی حاصل از وسواس فکری او کاست تا کنار گذاشتن افکار آسان تر شود.

روان درمانی
روان درمانی هم درمورد کودکان و هم بزرگسالان میتواند موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که انواع خاصی از روان درمانی از جمله درمان شناختی رفتاری و سایر درمان های مرتبط می تواند همراه با مصرف دارو برای بسیاری از افراد مبتلا به وسواس موثر باشد. یک نوع از روش های روان درمانی شناختی رفتاری که به صورت در معرض عامل وسواس قرار گرفته اند و پیشگیری از پاسخ وسواسی میتواند در کاهش رفتارهای اجباری در اختلالات وسواسی موثر باشد. در صورتی که نیاز به مشاوره بیشتر در زمینه وسواس دارید، می توانید با مرکز مشاوره روانشناسی تلفنی صدای رهیاب تماس بگیرید. همکاران ما در مرکز تخصصی مشاوره روانشناسی صدای رهیاب منتظر پاسخگویی به سوالات و مشکلات هموطنان عزیز هستند.

 

http://sethhxnd58148.tribunablog.com/-10325527
http://dallastpkf71605.blogdigy.com/-10358439
http://stephenjaqg69362.shotblogs.com/-10089744
http://rylanqsqm05059.blogzet.com/-10770510
http://titussjap93693.suomiblog.com/-11288742
http://cruzvmds14714.uzblog.net/-10922086
http://troymcti70470.tblogz.com/-10858748
http://damienaegh95172.blogdon.net/-12814916
http://waylonzzxv49494.blogkoo.com/-15403802
http://charliemmji83838.alltdesign.com/-16475821
http://mylesxacd84951.isblog.net/-13477476
http://messiahsjzo92693.amoblog.com/-17831400
http://ziontkcr04815.mybjjblog.com/-10985414
http://garrettxche71593.total-blog.com/-21201856
http://jeffreypgwn86926.canariblogs.com/-11856112

[ بازدید : 1 ]

[ شنبه 29 شهريور 1399 ] 15:00 ] [ سینا میزاری ]

[ ]

بهترین روش درمان وسواس فکری

بسیاری از مبتلایان به اختلال وسواس فکری – عملی به علت ترس از انگ اختلال روانی، مشکلاتشان را ده ها سال از خانواده مخفی می‌کنند یا در برابر اعتراض های دیگران مشکل خود را نمی پذیرند و همین موضوع باعث شدیدتر شدن مشکلشان می شود. امروزه،افراد زیادی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند و نه تنها با خود،بلکه با اطرافیان خود نیز درگیری هایی پیدا کرده اند. شخص وسواس، همیشه خود را از دیگران پاکیزه تر می بیند و همین، موجب رنجش اطرافیان می‌شود. در ادامه این مطلب را به نقل از سایت کاویاب می‌خوانیم.

علائم اختلال وسواس فکری را بشناسیم

این مشکل گاهی آنقدر شدید می‌شود که باعث مشکلات زیادی از نظر اقتصادی، جسمی و ارتباطات اجتماعی می شود. مثلا افرادی که دارای نوعی وسواس به نام وسواس شستشو هستند بسیاری از ما در یکی از اقوام، اطرافیان یا دوستانمان موردی از آنرا سراغ داریم، بر اثر شستشوهای بسیار دچار مشکلات جسمی زیادی مانند کمردرد و اگزمای شدید پوست می شوند، چندین برابر بقیه هزینه آب پرداخت می کنند و به خاطر وسواسی که دارند ارتباط خود را با بسیاری از دوستان و اقوام خود که حساسیت آنها را در نظر نمی گیرند، قطع می کنند و حتی ممکن است سال ها باشد که مسافرت نرفته اند چون هیچ جایی را تمیز نمی دانند.درمان وسواس وسواس انواع گوناگونی دارد:وسواس فکری،اخلاقی و عملی و باید بدانیم،همان طور که شستشوهای بیش از اندازه،پیامدهای تلخ و ناگواری را به دنبال دارد، وسواس فکری هم با پریشان فکری هایی که زائیده پندارهای غلط شخص بد فکر می باشد،در نشست و برخاست ها و روابط اجتماعی،موجب اختلاف های دامنه داری می شود که همه را در آتش سوزان خود می سوزاند و خاکستر می کند.

وسواس چیست؟

ذهن شما غرق در یک فکر، ترس و یا نگرانی وسواسی می شود، مانند اینکه دستتان نجس شده است. ممکن است در نظرتان نفرت انگیز باشند؛ اما بدانید بی معنا هستند و ممکن است با احساس و شخصیت شما تناسبی نداشته باشند، مثلا فردی این فکر که قالی هنوز هم پس از شستن نجس یا آلوده است)؛ و یا اعمال وسواسی(رفتارها یا اعمالی هستند که گرچه ممکن است آنها را بی معنا یا افراطی بخوانید؛ ولی احساس می‌کنید ناچارید آنها را انجام دهید. وسواس انواع مختلفی دارد و به صورت کلی به دو نوع وسواس فکری و وسواس فکری – عملی تقسیم می‌شود. اگر چه تکرار اجباری رفتار یا هجوم ناخودآگاه افکار تکرارشونده علامت اصلی وسواس است، بعضی علائم دیگر که ممکن است با وسواس همراه باشد عبارتند از:

عجول بودن

کمال گرایی

تردید

مشکل در تصمیم گیری

حساس بودن بیش از حد به وقت و زمان

اطمینان طلبی (پرسیدن نظر تعداد زیادی از اطرافیان در مورد یک تصمیم هر چند کوچک، مثلا رنگ یک لباس)

سرزنش بیش از حد خود و دیگران

احساس گناه بیش از حد

آیا من بیمارم؟

ممکن است شما کف منزلتان را آنقدر تمیز نگه دارید که برق بزند یا اینکه بخواهید خرت و پرت هایتان را مرتب قرار دهید. این مسئله به طور لزوم به این معنا نیست که شما اختلال وسواس دارید. در اختلال وسواس فکری – عملی، کیفیت زندگی شما به گونه ای آزاردهنده افت می کند و افکار سمج، اعمال و تشریفات وسواسی بیشتر وقت شما را پر می‌کند، طوری که در سایر حیطه های زندگی اعم از شغل، تحصیل و غیره دچار افت عملکرد می شوید و این مسئله باعث آزار اطرافیانتان می شود. بسیاری از بزرگسالان، از وسواس های خود و اینکه بیشتر آنها بی معنا هستند، آگاهند اما قادر به کنترل آنها نیستند و خود را در چنگ آنها اسیر می‌بینند. البته کودکان مبتلا ممکن است متوجه نشوند مشکل دارند. کودکان ممکن است حضور در مدرسه را سخت بدانند و بزرگسالان کار کردن برایشان دشوار باشد. چنانچه وسواس ها زندگی شما را تحت تاثیر قرار داده است، با یک روانشناس در ارتباط باشید. افراد وسواسی به طور عموم، از وضعیتشان خجل یا کلافه هستند اما اگرچه وسواس جزو مشکلاتی است که به درمان مقاوم است، می توان آن را تا حد قابل قبولی درمان کرد.

راه‌های درمان این اختلال چیست؟

افراد نمی‌توانند خودشان به تنهایی به این اختلال غلبه کنند و باید از متخصص روانشناسی بالینی یا روانپزشک کمک بگیرند. درمان های موثری برای این اختلال وجود دارد. درمان شناختی- رفتاری و درمان دارویی از اصلی ترین درمان های این اختلال هستند. تلاش افراد برای دور کردن افکار وسواسی از ذهنشان سبب هجوم بیشتر این افکار می شوند، به همین دلیل افراد باید اجازه دهند تا این افکار در ذهنشان وجود داشته باشند و این افکار را همانند ابرهای آسمان درنظر بگیرند یعنی فقط شاهد و ناظر عبور این افکار از آسمان ذهنمان باشیم و هیچ تلاشی برای دور کردن این افکار یا پرت کردن حواسشان به خرج ندهند. همچنین مواجه شدن با عامل وسواس (مثلا این فکر وسواسی که در را قفل نکرده ام) و جلوگیری از پاسخ (مثلا بازبینی نکردن قفل) منجر به خوگیری می شود و کم کم این وسواس شدتش کم خواهد شد؛ اما معمولا افراد مبتلا نمی توانند به تنهایی از پس وسواس بربیایند و نیاز به کمک یک متخصص دارند.

درمان وسواس فکری – عملی

اولین قدم در بهبود وسواس این است که فرد بپذیرد این مشکل را دارد و وسواس علت بسیاری از مشکلات دیگر اوست. در مواردی که درمان وسواس خیلی زود آغاز شود و مشکل چندان شدید نباشد، معمولا با استفاده از روان درمانی به تنهایی می‌توان آن را بهبود بخشید اما در مواردی که مشکل مزمن شده است یا علائم شدید است، معمولا ترکیب از روان درمانی و دارودرمانی اثربخشی بیشتری دارد. در بعضی موارد شدیدتر یا زمانی که مشکل شدید است و فرد قادر به مصرف دارو نیست، گاهی استفاده از شوک درمانی نیز مطرح می شود. در سال های اخیر روشی به نام جراحی عصبی را برای موارد شدید و علاج ناپذیر این اختلال بررسی کرده اند. قبل از اینکه فرد به این جراحی حتی فکر کند، باید حداقل به مدت پنج سال دچار این اختلال باشد و به سایر روش های درمانی که اشاره شد جواب نداده باشد.

در روان درمانی وسواس، فرد با کمک یک متخصص از دلایل بروز مشکلش آگاه می‌شود و مهارت های لازم برای مقابله با استرس‌های زندگی‌اش را که سبب تشدید علائم می‌شود، تمرین می‌کند. در مدلی از روان درمانی که درمان شناختی – رفتاری نامیده می‌شود و بر اساس تحقیقات از روش‌های موثر در درمان وسواس است، فرد با افکار و باورهای ناکارآمد خود که در افکار و رفتار وسواسی او دخیل اند، آشنا می شود و پس از آن از تکنیک های رفتاری مختلف برای کاهش رفتارهای وسواسی استفاده می‌شود.

پاره‌ای نکات دیگر که خود فرد و اطرافیان می‌توانند در نظر گیرند عبارتند از:

وسواس یک رفتار تکرار شونده غیر ارادی است، بنابراین فرد در مورد آن نباید احساس گناه کند و نیازی به جبران آنندارد. احساس گناه، وسواس را تشدید می کند.

وسواس بیماری است که خودش، خودش را تقویت می‌کند. بنابراین هر چقدر به فرمان‌های وسواسی ذهنتان بیشتر توجه کنید، قوی‌تر می شوند. وقتی ذهن شما می گوید بیست بار بشور و شما ناخودآگاه این کار را می‌کنید، احتمالا باید دفعه بعد به سی بار هم تن دهید تا شاید از اضطراب خلاصی پیدا کنید.

افراد رفتارهای وسواسی را انجام می دهند تا از اضطراب، احساس گناه، نگرانی و سایر احساسات ناخوشایند رهایی پیدا کنند اما متاسفانه این رهایی خیلی موقتی است و گاهی فقط چند دقیقه دوام دارد. مثل خوردن مسکن برای یک درد. در حالی که علت درد را هنوز نمی دانیم چیست.

فرد مبتلا به اختلال را به انجام تکالیف درمانی تشویق کنید.

 

http://caidenqzho30738.shotblogs.com/-10088555
http://judahrqom05061.tribunablog.com/-10324489
http://beaubfij06173.blogzet.com/-10769262
http://paxtonkbri60360.blogdigy.com/-10357319
http://josuermfy47269.suomiblog.com/-11287525
http://alexishhfd72727.mybjjblog.com/-10984160
http://charliebriy36936.tblogz.com/-10857577
http://collinaqgx36036.uzblog.net/-10921163
http://griffinzriy25925.isblog.net/-13476228
http://trevortlcs14714.blogkoo.com/-15402488
http://sergiobsiy36036.amoblog.com/-17830110
http://zaneysdc73849.total-blog.com/-21200540
http://lanexpfv25925.blogdon.net/-12813736
http://zanegxod59259.canariblogs.com/-11854890
http://fernandodfij06273.alltdesign.com/-16474532

[ بازدید : 1 ]

[ شنبه 29 شهريور 1399 ] 14:58 ] [ سینا میزاری ]

[ ]

مصاحبه محمد جانبلاغی با موضوع قانون جذب چیست و چگونه کار می کند؟

سؤال:

آقای جانبلاغی دیدگاه شما به عنوان یک روانشناس برجسته در باره قانون جذب چیست?

باید این نکته را متذکر شوم که “قانونِ جذب” کشفِ جدیدِ عصر ما نیست. قانونی است که جهان با آن پدید آمده و بوسیله این قانون در حال گسترش است.

مصاحبه محمد جانبلاغی با موضوع قانون جذب چیست ؟

سؤال:

آقای جانبلاغی دیدگاه شما به عنوان یک روانشناس برجسته و محقق در باره قانون جذب چیست و مفهوم قانون جذب را چگونه بیان می نمایید؟

پاسخ:

باید این نکته را متذکر شوم که “قانونِ جذب” کشفِ جدیدِ عصر ما نیست. قانونی است که جهان با آن پدید آمده و بوسیله این قانون در حال گسترش است.

مفهومی است که سالیان سال در فرهنگ، ادبیات و اشعار شعرای ما وجود داشته و تمام جنبه های زندگی مان را در برگرفته است.

یعنی می خواهم افراد این موضوع را درک کنند که چه بخواهند و چه نخواهند، چه این قانون و عملکردِ آنرا بشناسند و چه نشناسند، در هر لحظه در حالِ رقم زدنِ تجربیاتشان با این قانون هستند.

می خواهم بگویم که قانون جذب، طبعِ جهانِ هستی است. پیکره ی جهانِ هستی روی این قانون بنا شد ه است. پس هر فردی که کمی هوشمندانه به این موضوع نگاه کند، با بکار گرفتنِ آن، زندگی اش را رهبری می کند.

این قانون بیان می کند که «افکار شما حاوی ارتعاشات و فرکانس هایی هستند که مشابه خود را جذب می کند، از آنجا که ما در یک جهان فرکانسی زندگی می کنیم، افکار غالب مان (باور)، ما را در مداری قرار می دهد که در آن مدار شرایط، اتفاقات و چیزهایی وجود دارد که با فرکانسِ ارسالی ما ما هماهنگ است.

مصداق این موضوع شعر معروف کتاب مثنوی معنوی جلد دوم مولانا موجود است که می گوید:

در جهان هر چیز، چیزی جذب کرد

گرم، گرمی را کشید و سرد سرد

قسم باطل باطلان را می کشند

باقیان از باقیان هم سرخوش اند

ناریان مر ناریان را جاذب اند

نوریان مر نوریان را طالب اند

وقتی من قانونِ جذب را درک کردم، همه چیز در زندگی من دستخوشِ تحولی اساسی شد. فهمیدم زندگی ام در دستِ خودم بوده است. همه این سال ها، همه ی آن اتفاق ها!! همه و همه بوسیله خودم به وجود آمده است.

در واقع قانون جذب به من کمک کرد که زندگی ام را آن طور که دوست دارم رقم بزنم.

خیلی افراد هستند که می گویند:

قانون جذب درست نیست، این مسائل چرندیاتی بیش نیست و… اما به عقیده من افرادی که قانون جذب را رد می کنند به فیلم راز که در سال ۲۰۰۶ در کشور استرالیا تولید و منتشر شد استناد کرده اند.

هر فردی که این قانون را قبول ندارند، مطمئنم که اصلاً قانون جذب را درک نکرده است. برداشت این افراد ازقانون جذب این است که اگر در گوشه ای نشسته و دائماً به چیزهایی که می خواهیم فکر کنیم، آن چیزها از آسمان برایمان می بارد.

باید عنوان کنم که موضوع اصلاً به این شکل نیست، مفهوم اصلی قانون جذب این است:

افکار غالب شما (باور)، اتفاقات زندگی تان را رقم می زند نه افکار لحظه ای.

هر باوری که درباره جهان، وقایع و هر چیز داشته باشیم، به واسطه آن باور جهان ما را در موقعیت و شرایطی قرار می دهد که آن باور برای ما اثبات شود.

در واقع می توانم بگویم که کار جهان اثبات باورهای ما به خودمان است. مثلاً اگر باور داشته باشیم که انسان ضعیفی هستیم شرایطی را جذب می کنیم که این باور را تقویت کند.

یا اگر باور قوی داشته باشیم که می توانیم در کنکور موفق شویم و این باور، جزئی از نظام فکری ما باشد، در شرایطی قرار می گیریم که به راحتی در کنکور موفق شویم.

یا اگر باور داشته باشم مردم بد هستند مگر اینکه خلاف آن ثابت شود، افراد و موقعیت هایی را جذب می کنیم که ثابت می کند مردم بد هستند.

تحقیقات علمی عملی ِ چندین ساله ی من در حوزه قانون جذب از جنبه های مختلف و در حوزه های مختلف مثل فیزیک کوانتوم، دیدگاه قرآن و … به من آموخت که باید ورودی های ذهن خود را کنترل نمایم. باید مراقب این ورودی ها باشم. همانگونه که به خاطر سلامتی، مراقب غذایی که می خوریم هستیم، مدام به رنگ، ظاهر و بوی غذا توجه می کنیم، پس اگر می خواهیم باورهای قدرتمند کننده داشته باشیم باید مراقب ورودی های ذهن نیز باشیم.

من این کار را انجام داده و همواره ادامه می دهم، سپس اتفاقات عالی در زندگی ام رخ داد و همواره رخ می دهد.

من ازشرایط بسیار بد مالی به جایی رسیدم که بتوانم یک شرکت موفق، کسب و کار موفق، زندگی عالی، همکاران و دوستانی خوب، سلامتی جسمی کامل، آرامش درونی، برگزاری دوره های بسیار تأثیرگذار، نوشتن کتاب موفق و … داشته باشم.

سؤال:

آیا در زمینه قانون جذب همایش یا دوره هایی را برگزار کرده اید؟

پاسخ:

بله. من دوره ها و کلاس های زیادی در این رابطه برگزار کرده ام. بیش از هزار نفر در این دوره ها شرکت کرده اند.

http://dominickxofv25825.shotblogs.com/-10088530
http://waylonizpg69369.suomiblog.com/-11287490 
http://erickbcby50505.mybjjblog.com/-10984126
http://chancezayx49405.tblogz.com/-10857550
http://remingtonkjhg83838.uzblog.net/-10921138
http://archervxzy51627.canariblogs.com/-11854832
http://damienlduk81471.isblog.net/-13476203
http://beaubfij06173.blogzet.com/-10769263
http://milololg72605.blogdon.net/-12813686
http://paxtonkbri60360.blogdigy.com/-10357318
http://cruzptvw51628.tribunablog.com/-10324501
http://caidentngz48270.alltdesign.com/-16474476 
http://troygwnd58258.blogkoo.com/-15402472
http://jasperaqnd59259.amoblog.com/-17830090
http://angelogbxs26150.total-blog.com/-21200557

[ بازدید : 1 ]

[ شنبه 29 شهريور 1399 ] 14:54 ] [ سینا میزاری ]

[ ]

مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکوری

مشاوره تحصیلی و مشاوره کنکوری

 

مشاوره کنکور و 5 تجربه مهم من از آن
آیا مشاوره کنکور بگیریم؟ 👨‍🎓 واقعا بدرد میخوره؟ قیمت مشاوره کنکور چقدر است؟ در اینجا هستم تا با تجربیاتی که از خودم دارم شما را راهنمایی کنم ✅ امیدوارم که خوشتان بیاید.

مشاوره کنکور
مشاوره کنکور


لازمه بگم که دانشجو هستم و مسیر سختی رو برای قبول شدن در این راه گذروندم و صدها کار اشتباه انجام دادم و چند ها مسیر نادرست رو طی کردم برای همین قصد دارم این مطلب رو به اشتراک بگذارم تا شما هم دچار اشتباهات من نشید.

آیا مشاوره کنکور گرفتن مفید است یا خیر؟
ببینید این سوال مانند این است بپرسیم چاقو برای انسان ها خطرناک است یا خیر؟ یک چاقو میتواند در دست یک جراح باشد و جان یک انسان را نجات دهد یا می تواند در دست یک قاتل باشد و باعث مرگ یک انسان شود.

ساده تر بگوییم مشاور کنکور مانند این چاقو است یعنی اگر مشاور شما معمولی یا خوب باشه خیلی تاثیر مثبتی روی شما میگذارد اما اگر کسی باشد که نتواند شما را راهنمایی کند و با حرف های نادرستش شما را گمراه کند خب بی شک شکست بزرگی خواهید خورد.

زندگی شما به کنکور بستگی نداره
از الان بگم زندگی شما به کنکور بستگی ندارد! متاسفانه خیلی از مشاوران و بازاریابان کنکور این حرف بسیار نادرست را در ذهن عموم و خانواده ها و حتی دانش آموزان حک کرده اند که زندگی شما بستگی به کنکور دارد و باید حتما در آن موفق شوید و... . درحالی که این حرف کاملا نادرست می باشد زیرا عملا اثبات شده ما رتبه های برتر زیادی داشته ایم اما متاسفانه به هیچ جا نرسیدند یا خیلی از آنها دچار اعتیار یا افسردگی و خودکشی شدند یا حتی ساده تر بگیم نتوانستند شغل پیدا کنند و بیکار ماندند.

مشاوره کنکور
مشاوره کنکور
نگران رتبه کنکور خود نباشید
درحالی که افراد موفق زیادی را چه در ایران و چه در خارج از ایران می شناسیم که حتی مدرک دیپلم یا فوق دیپلم را نگرفته اند اما توانسته اند به موفقیت های بزرگی برسند.

بنابرین اگر حتی رتبه 500 هزار شدید دلیل نمی شود که خود را ببازید و بگویید من نمیتوانم زندگی خوبی داشته باشم یا ... . این ها یک بهونه بسیار راحت برای افرادیست که نمی خواهند تلاش کنند مگر در هر شرایط اقتصادی و سیاسی و فرهنگی می شود رشد کرد.

نمی خواهم بیشتر از این از بحث دور شوم برای همین به سر موضوع اصلی بر میگردیم یعنی مشاوره کنکور.

مشاور کنکور که حتما نباید پزشک باشه!
متاسفانه خیلی ها به این باورند افرادی که رتبه زیر 100 آورده اند یا کلا پزشکی قبول شده اند می توانند مشاور خوبی باشند درحالی که این حرف کاملا نادرست و بسیار خطرناک است!

مشاور خوب کسی می باشد که رشته آن مشاوره و روانشناسی باشد نه پزشکی و دندان پزشکی! واقعا به این نکته بسیار مهم توجه کنید زیرا بسیاری از افراد دچار این اشتباه شده اند.

مشاوره کنکور
مشاوره کنکور
مشاوره کنکور تجربی
مشاور خوب کسی نیست که روش های درس خواندن خودش را به شما یاد دهد بلکه کسی می باشد که به شما کمک کند شیوه درس خواندن خود را پیدا کنید و با آن شیوه بتوانید ساعت مطالعه خود را با بازدهی بالا بتواند بیشتر کنید. در غیر این صورت که کسی بخواهد به شما روش های شخصی خودش را بگوید بر اساس اینکه او با این روش ها توانسته رتبه به دست آورد و قبول شود کاملا اشتباه می باشد زیرا شما کاملا با دیگران تفاوت دارید و باید شیوه های درسی خود را پیدا کنید.

بنابرین گام اول این شد که کسی که شما را مشاوره می دهد باید یک مشاور با تجربه باشد

ویژگی های مشاور کنکور
بحث بعدی ما راجب ویژگی مشاور است که باز هم باید به آن توجه کنید زیرا متاسفانه حتی بسیاری از مشاوران با سابقه در قبال پولی که می گیرند خدمات نمی دهند یا متاسفانه بعضی از آنها بیش از حد خدمات می دهند! منظورمان را در ادامه راجب این نوع مشاوره کنکور بیشتر توضیح خواهیم داد.

منظورمان از خدمات بیش از حد این است که یک مشاور به طور میانگین نباید هفته ای بیشتر از 7 ساعت وقت شما را بگیرد. زیرا در غیر اینصورت دارد بی دلیل زیاد با شما حرف می زد و باعث گرفتن وقت شما خواهد شد! و البته خدمات کم هم به این معنیست که در روز نباید کم تر از 15 دقیق با شما وقت بگذارد و به طور میانگین مشاور خوب کسی است که روزانه 30 تا 60 دقیقه برای شما وقت بگذارد.

برنامه ریزی مشاوره کنکور
همانطور که گفتیم مشاور نباید برای شما برنامه بنویسد و به شما بگوید بر اساس این برنامه بخونید! اینکار واقعا اشتباه می باشد که بنده اولین مشاورم این کار را با من کرد که نتیجه آن هم آشفتگی و نرسیدن به برنامه ام بود.

برای مثال برایم یک برنامه مطالعه نوشته بود که در آن باید روزانه 1 ساعت زیست و 30 دقیقه زبان می خواندن و عربی را یک روز در میان و... اما خب من در درس زبان بسیار قوی بودم و در عربی بسیار ضعیف! در این برنامه جای عربی و زبان باید برعکس میشد اما مشاورم به من گفته بود زبان اهمیت بسیار زیاد تری دارد برای همین وقت خود را بیشتر بر روی زبان بگذار.

مشاوره کنکور
مشاوره کنکور


دیدگاه های شخصی را کنار بگذارید
خب این دیدگاه های شخصی مشاور ها معلوم است که کاملا اشتباه و نادرست است بنابرین یک مشاور نباید خودش برای شما برنامه طرح کند بلکه باید به شما آموزش دهد که چگونه خودتان برنامه ای بر اساس نیاز های خود طرح کنید و به شما یاد دهد که چطور به این برنامه پایبند باشید و انگیزه خود را از دست ندهید

برای مثال یکی از بهترین راه های برای پایبندی به برنامه این است 45 دقیقه درس بخوانید و 15 دقیقه استراحت کنید زیرا استراحت کم باعث می شود شما خواب آلود و بی انگیزه شوید.

مشاور خوب باید به شما بگوید که روزانه 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید یا یک بازی غیر مجازی انجام دهید که از آن لذت ببرید مثل بیرون رفتن با دوستان یا هرچیزی که شما دوست دارید.

پشت سر هم یک چیز را نخوانید
و اینکه برای مثال باید به شما بگوید که در روز بیش از سه درس را بخوانید نه اینکه یک روز پشت سر هم وقت بگذارید روی یک درس که اینکار باز هم بسیار اشتباست و متاسفانه برخی مشاوران معتقد هستند اگر یک درس را پشت سر هم بخوانید بهتر یاد میگیرید.

یادگیری بدون فراموشی
بله بهتر یادمیگیرید اما یک ماه دیگر کل درس را فراموش خواهید کرد. این مربوط می شود به عملکرد مغز پس بهتر است به جای اینکه شنبه 6 ساعت زیست بخوانید و یک شنبه 6 ساعت فیزیک. بیایید شنبه 3 ساعت زیست و 3 ساعت فیزیک بخوانید و یک شنبه هم همینطور.

البته این یک مثال بود و شما در یک برنامه درست باید به ازای هر یک درس اختصاصی یک تا دو درس عمومی هم در برنامه خود قرار دهید برای مثال اشتباه است که شما شنبه 4 درس اختصاصی بخوانید و یک شنبه هم 4 درس عمومی.. بهتر است که شنبه 2 درس عمومی و 2 درس اختصاصی بخوانید و یک شنبه هم همینطور.

در قدم آخر سعی کنید مشاور خوش اخلاق و خوش برخوردی پیدا کنید که به شما انگیزه دهد نه اینکه از آن بترسید و... :)

 

امیدوارم این مطلبی که راجب مشاوره کنکور نوشتم بتونه به خیلی ها کمک کنه لطفا نظرات خود را در این باره زیر همین پست بنویسید.

 

http://cashqgxn92692.tribunablog.com/-10324237
http://andersonyhpv63963.blogdigy.com/-10357021
http://damienwyyz51728.blogzet.com/-10768969
http://archerumbr04704.suomiblog.com/-11287227
http://donovancazw49494.shotblogs.com/-10088280
http://lukascsib47147.mybjjblog.com/-10983857
http://brooksewmc58158.tblogz.com/-10857282
http://zanexcee84051.isblog.net/-13475912
http://arthurwmdu15815.uzblog.net/-10920900
http://franciscoeukb47047.canariblogs.com/-11854553
http://jaredoppo16272.total-blog.com/-21200186
http://beaucvmb58258.amoblog.com/-17829815
http://brooksrpol05050.blogkoo.com/-15402233
http://paxtonjarg69369.blogdon.net/-12813461
http://martinlbrh64714.alltdesign.com/-16474250

[ بازدید : 1 ]

[ شنبه 29 شهريور 1399 ] 14:51 ] [ سینا میزاری ]

[ ]

ساخت وبلاگ
خشکشویی آنلاین بستن تبلیغات [x]